Saçlarınız tuzlu su, deniz, rüzgar, güneş, tarak darbesi, yağmur ve saç şekillendiriciler yüzünden yıpranabilir. Bu yıpranmalara en kısa sürede müdahale etmezseniz, saçlarınızı kaybedebilirsiniz. Yıpranan saçlar, son derece can sıkıcı bir görüntüye neden olurlar. Eğer saçlarınız yıpranmışsa evinizde yapacağınız basit uygulamalarla saçlarınıza canlılık verebilirsiniz. Peki, saç yıpranmasına ne iyi gelir? Saç yapınıza uygun olan yöntemlerden dilediğinizi deneyerek yıpranma sorunu ile baş edebilirsiniz.

Bal Ve Zeytinyağı

Yıpranmış saçlara iyi gelen karışımların başında bal ve zeytinyağı gelir. Zeytinyağı, başlı başına mucizevi bir maddedir. Bu nedenle yıpranmış saçlarınız için zeytinyağını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Saçlarınız güneşten dolayı yıprandıysa zeytinyağı aradığınız bakımı saçlarınıza sağlayacaktır. Bal ve zeytinyağını karışım haline getirerek saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Bal ve zeytinyağını karışımını şu şekilde saçlarınıza uygulamanız gerekir:

Saçınızın tamamına bu karışımı sürdükten sonra boneyle saçınızı kapatın. Yaklaşık bir saat boyunca boneyle bekleyin. Yıkamadan önce saçlarınızı şampuan ile ıslatıp köpürtün. Bu şekilde karışım saçlarınızdan daha kolay çıkacaktır.

Bal ve zeytinyağı yöntemini haftada bir kez yapmanız yeterli olur. Düzenli bir şekilde yaptığınız sürece kısa zamanda saçlarınızda istediğiniz canlılığı yakalayabilirsiniz. Saçlarınız yeniden canlanırken aynı zamanda parlak bir görünüm kazanmaya başlar.

Badem Yağı Ve Yumurta

Yumurta, içerisinde birçok vitamini barındıran bir besindir. Yumurta içerisinde bulunan bu vitaminler, saçınızın hem parlak hem de canlı bir görüntü kazanmasını sağlar. Ayrıca saçın nem kazanmasına da yardımcı olur. Bunun yanında saçınızda hasar ve kırılmalar mevcutsa yumurta saçınıza iyi gelecektir. Yıpranan saçlarınız için 2 adet yumurta yeterli gelecektir. 2 yumurtayı kırıp güzelce çırpın.

Ardından yumurtanın üzerine 1 kaşık badem yağını ekleyin. Daha sonra karışımı saçınıza sürünüz. Yaklaşık 30 dakika boyunca saçınızda bekletin. Bu karışım içerisinde yumurta kullanıldığından dolayı dikkatli olmanız gerekir. Saçınızı kesinlikle sıcak ya da ılık su ile yıkamamalısınız. Çünkü yumurta saçınızdan çıkmayabilir. Saçınızı soğuk suyla temizlemeniz gerekir.

Saç Yıpranmasına Ne İyi Gelir?
Saç Yıpranmasına Ne İyi Gelir?

Bal Ve Avokado

Yıpranmış saçlarınız için bal ve avokadodan oluşan bir karışım hazırlayıp saçlarınıza sürebilirsiniz.

Bal ve avokado karışımı için gerekli olan malzemeler şunlardır:

Bu ürünlerin her birini derin bir kasede karışım haline getiriniz. Kolay karışması için blender kullanabilirsiniz. Daha sonra hazırlamış olduğunuz karışımı saçlarınıza sürün. 2 saat boyunca beklemeniz gerekir. Bekleme süresi dolduktan sonra saçınızı durulayınız. Haftada 2 defa bu yöntemi saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Kısa sürede gözle görülür sonuçlar elde edeceksiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Yıpranmış saçlarınızı eski parlak ve canlı görünümüne kavuşturmak için Hindistan cevizi yağını da kullanabilirsiniz. Her gün saçlarınıza uyguladığınız Hindistan cevizi yağı, yıpranan saçınızı yeniden canlandırır. Isıtılmış bir tencere suyun içerisine şişesi ile beraber katı halde bulunan Hindistan cevizi yağını koyunuz.

Saçınızı güzelce ıslatınız ve ardından eriyen yağı saçınıza masaj yaparak sürün. Saçınızın tamamına sürdükten sonra 30 dakika bekleyin ve yıkayın. Bu uygulama haftada 2 kez yapılabilir.

Mayonez

Mayonez sirke, yoğurt, yumurta ve limonun karışımdan meydana gelen bir üründür. Bu nedenle hazır bir karışımdır. Mayonezi avcunuza doldurarak saçınıza sürün. Daha sonra saçınızın üzerine bone geçirin ve 30 dakika bekleyin. Bu uygulamayı ayda bir defa yapmanız yeterli gelir. Sık sık bu yöntemi uygulamanız doğru değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir