Saçların her zaman bakımlı görünmesi zordur. Bunun için doğru saç bakım ürünleri kullanmak önemlidir. Saçlarınıza doğru bir şekilde bakım yapabilmek için, saç tipinizi iyi bilmelisiniz. Saç tipinize göre şampuan, saç bakım maskesi, saç bakım yağı ve bakım kremi uygulamalısınız. Evde saç bakım maskesi nasıl yapılır? Merak ediyorsanız, fazla zahmet etmeden, saç bakım maskesi uygulayabileceğinizden emin olmalısınız.

Saç Tipleri Nelerdir?

Her saç tipinin çeşit çeşit problemleri olabilir. Çok fazla saç tipi vardır.

Bunlar genel olarak şöyle sıralanabilir;

Bunlar genel saç tipleridir. Saç tipine göre çeşitli problemler ortaya çıkar. En yaygın problemler ise yoğun saç dökülmesi, aşırı kepek ve yağlanmadır. Bunların haricinde ise saçların çok kuru, kırık ve cansız görünmesi de diğer problemler arasında sayılabilir.

İnce Telli Saçlar İçin Maske Tarifi

Saçların ince telli olması çok güçsüz ve bakımsız görünmesine sebep olur.

Gerekli malzemeler arasında ise şunlar vardır;

Bu malzemeleri bir kapta püre oluncaya kadar karıştırın. Sonra saçlarınıza güzelce yedirerek sürün. Yaklaşık 30 dakika sonra da soğuk su ile durulayın. Bu maskeyi her duştan önce uygulamanız çok etkili sonuçlar verir. Saçlarınız canlanır ve güçlenir.

Limon Suyu ve Yumurta Maskesi

Biraz limon suyu ve 2 yumurtanın sarısını bir kapta karıştırın. Saçlarınıza sürün ve 30 dakika sonra durulayın. Bu maske daha çok mat görünen, aşırı cansız ve hemen kırılan saçlar için iyidir. Bu maskeyi haftada 2 kez yapmanız etkili sonuç verecektir.

Mükemmel Nemlendirici Maske

Hindistancevizi yağı hiç şüphesiz her saç için mükemmel bir bakım ürünüdür. Soğuk sıkım hindistancevizi yağı kullanmalısınız. 1 yemek kaşığı hindistancevizi yağını, mikrodalga fırında ısıtın. Saçlarınız nemliyken, hindistancevizi yağını saçlarınıza uygulayın. Başınıza bir bone geçirip bir gece bu şekilde uyuyun. Yastığınıza havlu sermeniz de iyi olur. Sabah da saçlarınızı şampuanla iyice yıkayıp durulayın. Yıpranmış ve kuru saçlar için en ideal maskedir.

Onarıcı Saç Bakım Maskesi

Boyamaktan ve şekillendirmekten çok yıpranan saçlar için onarıcı maske gerekir. İhtiyacınız olan malzemeler şunlardır;

Bu malzemeleri karıştırıp saçlarınızın tamamına uygulayın. Uygulama esnasında saçlarınız nemli olmalıdır. Saçlarınıza bir bone geçirin. Saçlarınız boneliyken 10 dakika boyunca saç kurutma makinesiyle kurutun. Sonra 20 dakika daha bekleyin ve durulayın.

Kepekli Saçlar İçin Maske

Çok kepek problemi yaşayan saçlar için de basit bir çözüm vardır. Taze zencefilin yarısını su dolu bir kaba rendeleyin. Kabın içerisindeki su miktarı 2 fincan olabilir. Zencefili güzelce kaynatın. Suyun yarısı buharlaşınca ocağın altını kapatın. Sonra 1’er yemek kaşığı limon suyu ve zeytinyağını ilave edin. Karışımı saç derinize sürün. Kuruduktan sonra şampuanla yıka.

Yağlı Saçlara Pratik Çözüm

Çok çabuk yağlanan saç derisi gerçekten tüm moralinizi yerle bir edebilir. Yağlı saç derisiyle başa çıkmak zordur. Yağlı saçlar için yarım limon suyu ve 1 yumurta sarısını bir kapta karıştırın. Saç deriniz ve uçlarınız olmak üzere güzelce yedirin. 30 dakika bekleyin. Süre dolduktan sonra ılık suyla saçlarınızı bol bol durulayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir