Herkesin yanıtını merak ettiği sorulardan biri de pürüzsüz bir ten için neler yapılabilir? Sorusudur. Bir tenin pürüzsüz olması için cilde gereken önem verilmelidir. Doğru cilt bakımlarıyla sağlıklı ve pürüzsüz bir cilde sahip olunabilir.

Cildin İhtiyaçlarını Karşılamak

Cildin ihtiyaçları göz ardı edilemez. Pürüzsüz bir tene sahip olunması için ilk olarak cildin ihtiyaçları karşılanmalıdır. Cildi zaman zaman rahat bırakmak gerekiyor. Cilt bakıma ihtiyaç duyduğu kadar rahat bırakılmaya da gereksinim hisseder.

Sürekli olarak bakım maskeleri uygulamak, sivilce ve siyah noktaları sıkmak doğru değildir. Belli aralıklarla cilt temizlenmeli ve hiçbir işlem yapılmamalıdır. Böylece tenin rahat nefes alması sağlanır.

Gün içinde cilt dinlenmeye ihtiyaç duyar. Bu nedenle gün içinde 15 dakika kadar hiçbir mimik yapılmadan cilt dinlendirilmelidir. Cildin temizlenmeye her zaman ihtiyacı vardır. Cildin doğru ürünlerle temizlenmesi gerekiyor.

Bunun için cilt temizleme ürünleri seçilirken dikkat edilmelidir. Güvenilir markaların doğal temizleme ürünleri tercih edilmelidir. Eğer tamamen doğal ürünlerle cilt temizliği yapılıyorsa bitkisel buhar maskesi gibi bakım uygulamalarıyla cilt temizlenebilir.

Pürüzsüz bir cilt için cilde sürülecek her ürünün incelenmesi gerekiyor. Yani alınan ürünlerin içeriğine mutlaka bakılmalıdır. Yanlış ürün kullanımları cildin pürüzlenmesi ver birçok cilt problemlerine yol açar. Bu nedenle bir cilt ürünü alınırken içerik kısmı okunmalı ve bilgi edinilmelidir.

Beslenme ve Su Tüketimi

Beslenme doğrudan cilt üzerinde etkisi var. Doğru ve yeterli beslenme cilt sağlığını destekler. Bunun içinde beslenme düzeni içinde taze sebze ve meyve tüketimine yer verilmelidir.

Bununla beraber vitamin ve mineral açısından zengin besinlerin tüketim de yapılmalıdır. Tüketilen su sayesinde cilt ihtiyacı olan nemi kazanır.

Düzenli şekilde su tüketimine önem verilirse zaman içinde cildin kuruluk problemi sona erer. Kuruluğa bağlı olarak ortaya çıkan pullanma gibi problemler de ortadan kalkar. Cilt nemi dengelenir.

Aydınlık ve parlak bir cilt için su tüketimi çok büyük bir öneme sahip. Gün içinde bol bol su tüketilmelidir. Uzmanlara göre bir bireyin günde en az 2 litre su içmesi gerekiyor.

Stresten Kaçınmak

Gün içinde birçok neden strese yol açıyor. Stres insan sağlığını etkilediği gibi cilt sağlığı ve güzelliğini de olumsuz etkiliyor. Stres ve anksiyete kortisol hormununun salgılanmasıyla birlikte ciltteki kolajen doku hızlı bir şekilde azalmaya başlıyor. Bu da cilde esnekliğini kaybettirmekle birlikte cildin egzama ve akne gibi birçok sorun yaşamasına sebebiyet veriyor.

Stresten mümkün olduğunca uzak kalmak, sakin davranmak pürüzsüz bir cilt için gerekli. Yoga ve meditasyon gibi ruhsal dinlenme aktiviteleri stresten uzaklaşmak için en iyi çözüm.

Güneşten Korunmak

Güneş cilde birçok fayda sağlıyor. Ancak; cildin güneşlenme süresine dikkat edilmelidir. Cildin güneşe fazla maruz kalması ciltte birçok rahatsızlığa yol açar. Cilt lekeleri başta olmak üzere cilt kırışıklıklarına kadar ciddi olumsuz etkileri mevcut. Bu noktada güneş kremleri son derece önemli. Güvenilir markaların güneş kremleri mutlaka kullanılmalıdır. Böylece güneşin zararlı etkileri önemli ölçüde azalır.

Doğru Cilt Bakımı

Cilt bakım önerileri bir hayli fazla. Durum böyle olunca her önerilen cilt maskesi yararlı olduğu düşünülerek öneriliyor. Oysa her cilt maskesi her cilt tipi için uygun değil.

Öncelikle cilt tipi bilinmelidir. Daha sonra cilt tipine uygun maske seçimi yapılmalıdır. Eğer cilt bakım ürünleriyle maske yapılıyorsa bu ürünlerin markalarına dikkat edilmelidir.

Güvenilir markaların ürünleri seçilmelidir. Yapılacak maskelerin etkileri ve sonuçları hakkında bilgi sahibi olunmalıdır ve talimatlarına uygun bir şekilde uygulanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir