Pürüzsüz ve sağlıklı ayaklar için ayak bakımına gereken önemi vermek gerekir. Ayak bakımı için özel kürler ve uygulanması gereken işlemler vardır. Peki, pürüzsüz ayaklar için ne yapmalıyız? Birlikte göz atalım.

Pürüzsüz ayaklar için yapılması gerekenler şunlardır:

Pürüzsüz ayaklar için bu tavsiyelere mutlaka uyun. Ayaklar bütün vücudu taşır. Bu yüzden bakıma en ihtiyacı olan kısımlardır.

Sertleşmiş Ayak Derisi Nasıl Yumuşatılır?

Sertleşmiş ayak derisi kişiyi olumsuz yönde etkiler. Sertleşen deri cildin kurumasına neden olur. Bu yüzden sertleşen derinin yumuşatılması gerekir. Öncelikle deri neden sertleşir sorusuna bir göz atalım. Kullanılan sabunlar, kimyasal içerikli kremler deri tabakasını olumsuz yönde etkiler. Ph değeri yüksek sabunlar ayak derisinin kurumasına neden olur.

Kuruyan ayakları, nemlendirme kapasitesi yüksek kremler ile nemlendirmek gerekir. Pürüzsüz ayaklar için karbonat da oldukça etkili bir üründür. Ayrıca her evde kolayca bulunur. Bir leğenin içerisini su ile doldurun. Su dolu leğenin içerisine 3 yemek kaşığı karbonat ekleyin. Ayaklarınızı içine sokun ve en az 15 dakika bekleyin. Bu işlemi düzenli olarak yapmak sertleşen ayak derisinin yumuşamasını sağlar.

Evde Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Ayak bakımı için suyun ılık olması gerekir. Ilık suyun içerisine ayaklarınızı sokun. 15 dakika dinlendirin ve ayakları yumuşatın. Sonra ise temiz bir havlu ile güzelce kurulayın. Kurulama sonrası nemlendirici kremi sürün. Topuk taşı kullanarak ölü derileri vücuttan uzaklaştırın. Oje sürmek isteyenler bu işlemleri uyguladıktan sonra oje sürebilir. Ojelerin kurumasını bekleyin ve kuruduktan sonra temiz çoraplarınızı giyin.

Çatlak Ayaklara Ne İyi Gelir?

Çatlayan ayaklar evde kolay şekilde tedavi edilebilir. Vazelin nemli ve onarıcı içeriklere sahip bir kremdir. Çatlak tedavisinde de sıkça kullanılır. Duştan sonra vazelin kullanmak çatlakları büyük oranda yok edecektir.

Limon ve gül suyu da çatlaklara iyi gelir. Bir leğenin içine limon veya gül suyu dökün ve ayakları bir süre bekletin. Ayak kokusu ve çatlaklar kısa zamanda yok olacaktır. Karbonat, muz, sirke, bitkisel içerikli yağlar bunlar gibi çok sayıda ürün çatlaklara iyi gelir ve yok etmek için tercih edilir.

Pürüzsüz Ayaklar İçin Evde Yapılabilecek Maske Tarifi

Yumuşak ve bebeksi ayaklara sahip olmak hiçte zor değildir. Sadece ayak bakımını aksatmamak ve doğal içerikli ürünler tercih etmek gerekir. Evde kendi maskenizi kendiniz de yapabilirsiniz. Evde yapılabilen çok sayıda ayak maskesi tarifi vardır. Bunlardan biri ballı ayak maskesidir. Hazırlanışı olukça kolaydır.

Bir kabın içerisine su doldurun. Ardından suyun içerisine 5 yemek kaşığı kadar bal ilave edin. Bir süre karıştırın ve bekleyin. Elde edilen karışım ile ayakları güzelce ovalayın. Ovalama işlemi esnasında ayaklara masaj yapın.

Parmak aralarını, topukları, ayak tabanını güzelce temizleyin. Maskeyi 15 dakika ayakta bekletin. Ardından yıkayın ve kurulayın. İşlem sonrası ayağınızın yumuşacık olduğunu göreceksiniz. Bal sivilcelere, ayak çatlaklarına, kötü kokulara çok iyi gelir. Ayrıca doğal ve etkili bir nemlendiricidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir