Cilt bakımı yapmak cilt, yüz için oldukça çok önemli bir faktördür. Yüz veya cilt her birey için çok önemlidir. Dış görünüş açısından veya bireyin kendisini iyi, zinde hissetmesi adına cildi çok önemlidir. Günlük cilt bakımı nasıl olmalıdır? Sorusuna cevap olarak cilt bakımı yaparken günü ikiye bölerek sabah ve akşam, cilt türlerini de karma cilt türü için bakım olarak grup haline ayrılır.

Sabah Yapılan Cilt Bakımı

Cilt bakımına cilde uygun olan, cilde yan etki yapmayacak olan bir temizleyici ile başlanır. Tonik ürününü kullanırken de cildin pH dengesine uygun olmalı. Tonik kullanımı cildin nem emilimini sağlayacaktır. Serum kullanmak ise cilt için besleyici özelliği yüksek olan ürünlerden bir tanesidir. Gündüz veya sabah kullanılan toniklerin antioksidan olması gerekir. Zararlı etkilerin yok edilmesi açısından önemlidir.

C ve E vitamini içeren yiyecek ya da içeceklerin tüketilmesi de çok önemli bir faktör oluşturur. Bunun yanı sıra 20 yaşından itibaren göz çevresi kremi kullanılması uygun olacaktır. Her bireyin kendi göz çevresine uygun krem vardır.

SPF açısından da dikkat etmek ve yaz mevsimlerinde, güneşli havalarda güneş gözlüğü takarak dışarıya çıkmak önemli bir etkendir. Nemlendirici kullanmaya da dikkat edilmeli. Cildin kurumaması için nemlendirici çok önemlidir. Son olarak ise güneşli havalarda 30 SPF’lik bir güneş kremi sürerek dışarı çıkmak gündüz cilt bakımının son aşamasıdır.

Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Günlük Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Akşam Yapılan Cilt Bakımı

Gece cildin kendini tedavi etmesi üzerine uygun olan en iyi zamandır. Gece, cildin ihtiyaç duyduğu bir zamandır. Bu bakıma ise cilt temizliği ile başlanılmalı. Eğer makyaj yapılmış ise makyaj temizlenmesi gerekir. Makyaj olmasa bile yüzün etkilendiği çevresel faktörler vardır. Bu faktörlerden temizlenmesi adına cildin temizlenmesi gerekir.

Tonik ise gündüz bakımında kullanıldığı gibi kullanılması gereken bir toniktir. Toniğin ayrıca bir ürün olarak kullanmak yerine tonik içeren yeşil çay kullanımı da tercih edilecektir. Bundan sonra ise göz çevresi kremi kullanılmalıdır. Göz çevresi kremi 20 yaşından itibaren kullanılan bir kremdir. 20 yaşın altında olan bireyler için göz çevresi kremi kullanımına gerek duyulmaz. Bu kremden sonra serumların da en çok etki ettiği zaman gecedir.

Gece kremleri ile birlikte kullanılan serumlar gündüz göstermiş olduğu etkiden daha fazla bir etkiye sahiptir. Özellikle gece kremlerinin formülü çok yoğundur. Cilt için kaçınılmazdır. Bu ürünleri belli bir sıklıkta kullanmak önemlidir. Cilt için önemli olan AHA ve retinol dengeleri cilt için belli bir bazdır. Bunların yanı sıra eğer cilt kuruluğu var ise nemlendirici kullanımı arttırılabilir. Maskeler, krem maskeler ve yağ formülleri cilt tipine göre tercih edilebilir.

Karma Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Karma cilt demek yüzün ya da cildin belli bir kısmının yağlı fakat belli bir kısmının da kuru olduğu cilt tipidir. Karma cilt türüne normal yapılan bakımları uygulamak biraz daha zor olacaktır. Karma cilt türü özeli bir cilttir. Yüzün T bölgesi yağlı ve yanak bölgesi kuruysa bu cilt karma bir cilttir. Karma ciltler için günlük cilt bakımı normalinden biraz daha farklı olacaktır. Bu yüz tipine yumuşak bir yüz temizleyici kullanılmalıdır.

Bu cilt türünde yıkama için misil suyu kullanımı daha güzel bir seçim olur. Karma cilt türünde sabah uyanıldığı zaman kuruluk ve yağın karışmasından dolayı yüz kirli bir görünüm izlemi verecektir. Bu yüzden günde 2 kez olmak üzere yumuşak bir yüz temizleyici kullanımı tercih edilir. Yumuşak bir yüz temizleyici ile günde 2 kez yüzün yıkanması cilt için iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir