​​​​​​Her insan cildini korumak, cildine bakmak ister. Bu yüzden genellikle cilt bakım merkezlerine başvuru yapılır. Fakat cilt bakım merkezlerine başvurmanın yanı sıra her insanın evinde hazırlayabileceği özel kürler, özel maskeler vardır. Bu kürler sayesinde doğal yollar ile cilt bakımı yapabilmek mümkündür. Doğal cilt bakım kürleri için 10’dan fazla uygulama bulunuyor.

Yoğurt ve Limon Kürü

Erkek kadın cinsiyet farkı olmaksızın 1 kase yoğurt ile 1 limon suyunun karışımıdır. Bu karışımı cilde sürülüp 15 dakika beklenilmelidir. Beklendikten sonra ise ılık su ile güzelce yıkanılmalıdır. Bu kür ciltte oluşacak siyah noktalara karşı etkilidir.

Muz Maskesi

Kuru cilde sahip olanlar için oldukça etkili bir maskedir. Bu maskede ise muzun dörtte biri, bir çay kaşığı bal, 2 yemek kaşığı yoğurdun ezilmesi ile elde edilen bir maskedir. 15 dakika ciltte tutulup ılık su ile yıkanılmalıdır.

Sirke Toniği

Sirke cildi ferahlatan bir kürdür. 2 su bardağı suya eklenecek olan 1 yemek kaşığı sirke ile elde edilen bir karışımdır. Yüzü ferahlatmak için etkili olan bir kürdür.

Ev Yapımı Cilt Bakımı Kürleri
Ev Yapımı Cilt Bakımı Kürleri

Salatalık Maskesi

Salatalığın yüzü dinlendirme, yumuşatma etkisine sahiptir. Salatalık kabukları temizlenmeden dilim dilim kesilerek yüze koyulmalıdır. Belli bir süre dilimlenen salatalıklar ciltte tutulduktan sonra ılık su ile yıkanılabilir.

Türk Kahvesi Maskesi

Türk kahvesi ciltte özellikle siyah nokta oluşturacak ölü derileri yok eden bir kürdür. Cilde nefes aldıran bir kürdür. 4 yemek kaşığı kahve, 4 yemek kaşığı kakao, 8 yemek kaşığı süt ve 1 yemek kaşığı limonun birbirine karıştırılması ile yapılır. Maskenin yüzde kuruması beklenilir. Kuruduktan sonra güzelce temizlenilmesi gerekir.

Elma Maskesi

Özellikle cildi kuru olanlar için tercih edilen bir maskedir. Bir elmanın rendelenmesi gerekir. Bir çorba kaşığı zeytinyağı, süt ve kaymak eklenerek elde dilen bir maskedir. Bu kürü yüze sürüp 20 dakika beklenilmelidir. 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile güzelce yıkanmalıdır. Cildi yağlı olan kişiler ise bu kürün içine bir tane de yumurta akı eklenip çırpılmalıdır. Yine 20 dakika beklendikten sonra ılık su ile güzelce yıkanmalıdır.

Bal Maskesi

Bu maske için bal haricinde başka bir şeye ihtiyaç duyulmaz. Yalnızca balı olduğu gibi el ile yüze sürülmelidir. Balı yüzde yarım saat yani 30 dakika bekledikten sonra güzelce yıkanılması gerekir. Bu bal maskesi düzenli olarak haftada 2 kez kullanılabilir.

Karbonat Maskesi

1 çay kaşığı karbonat ile içine 1 yemek kaşığı yoğurt dahil edilerek karışım haline getirilir. Bu kür yüze güzelce sürülür. Kuruduktan sonra yıkama yapılmalıdır. Yalnız bu maskenin püf noktası ile yıkanırken peeling işlemi yapılarak yıkama yapılmalıdır. Bu maske siyah noktalardan kurtulmak için önemli bir maskedir.

Domates Maskesi

Domates içinde bulundurmuş olan asit ile cildi sıklaştırır. Sıklaştırması ile dahil olarak aynı zamanda temizleme işlemini de görür. Domatesin suyunu yüze sürüp gece boyu bekletilebilir. Domatesin sıklaştırıcı ve gözenek küçültücü etkisi gözle görülebilir bir etkidir.

Zerdeçal Kürü

Zerdeçal anti bakteriyel özelliğine sahip olan bir baharat çeşididir. Zerdeçal aknelerin temizlenmesinde etkili ve bire bir olan kür olacaktır. Bu kür için gerekli olan malzeme ise zerdeçal ve sudur. 1 yemek kaşığı zerdeçalın içerisine çok az su koyup macun kıvamına getirilmelidir. Daha sonra ise yüze maske gibi uygulama yapılabilir. Temizleme işleminde ise peeling işlemi yaparmışçasına yıkama yapılabilir. Bunun yanı sıra tüm yüze değil, yüzde sivilce bulunan yerde sivilceye de uygulanabilir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir