Vücut uzuvlarımız arasında yer alan ellerimizi yaşamımız boyunca oldukça fazla kullanıyoruz. Ancak bakım konusunda en fazla ihmal edilen uzuv ise ellerimizdir. Ellere yeteri kadar bakım yapılmadığında ise çatlak ve kuru bir hale gelirler. Bu çatlaklık ve kuruluk son derece rahatsız edici bir hal alabilir. Çatlaklık ise zamanla kanamaya neden olmaktadır. Bu durum ise canınızı oldukça fazla yakabilir. Peki, çatlak ve kuru ellere ne iyi gelir? Basit bakım önerilerini deneyerek ellerinizin sağlığını her zaman koruyabilirsiniz.

Zeytinyağı

Çatlak ve kuru ellerinize iyi gelen ürünlerin başında zeytinyağı vardır. Zeytinyağı, aynı zamanda en doğal nemlendiriciler arasında yer alır. Gün içerisinde ellerinizi kullanacağınız için bu yöntemi gece yatmadan evvel denemeniz daha uygun olur. Bir miktar zeytinyağı elleriniz için yeterli olacaktır. Zeytinyağını ellerinize güzelce sürün. Sürme işlemi sırasında yavaşça ellerinize masaj yapın. Masaj yapmak burada önemli bir etkendir.

Çünkü zeytinyağının deri altınıza güzelce işlemesi gerekir. Zeytinyağını sürdükten sonra ellerinizi hemen yıkamayın. Bu uygulama için içerisi pamuklu olan eldivenlerden alın. Zeytinyağını ellerinize yeteri kadar sürdükten sonra eldivenleri takın. Gece boyunca eldivenleri çıkarmayın. Sabah uyandığınızda ellerinizi güzelce yıkayın. Bu işlemi düzenli periyotlarla uyguladığınız zaman ellerinizde meydana gelen çatlak ve kuruluk kısa zamanda iyileşecektir.

Sirke

Çatlak ve kuru ellere iyi gelen bir diğer ürün sirkedir. Sirke, içerisinde asidik bir özellik barındırır. Bu asit ise ellerinizin hem yumuşak hem de nemli olmasını sağlar. Ellerinize süreceğiniz sirke, dilerseniz elma veya beyaz sirke olabilir. Bir bardak suyun içerisinde az miktarda sirke ekleyin. Ardından bu suyun içerisine ellerinizi batırın.

Yaklaşık 15 dakika kadar sirkeli suyun içerisinde ellerinizi bekletin. Bekleme işleminin ardından ellerinizi sudan çıkarın. Temiz ve yumuşak bir fırçayla ellerinizi yavaş bir şekilde fırçalayın. Daha sonra ellerinizi saf su ile yıkayabilirsiniz. Sirke uygulamasını yaptıktan sonra ellerinize nemlendirici sürerseniz, daha hızlı sonuç elde edebilirsiniz.

Çatlak ve Kuru Ellere Ne İyi Gelir?
Çatlak ve Kuru Ellere Ne İyi Gelir?

Limon

Ellerinizdeki çatlaklara ve kuruluğa iyi gelen limon, oldukça etkili bir üründür. Dilerseniz sade limonu dilerseniz de farklı ürünlerle karışım yaptığınız limonu kullanabilirsiniz. İçerisinde limon olan tüm karışımlardan olumlu sonuç alabilirsiniz. Limon ve vazelini karışım haline getirerek ellerinize sürebilirsiniz.

Ya da sıkılmış limon suyu içerisine saf su katarak da ellerinize uygulayabilirsiniz. Limon suyu ve saf suyu karıştırdıktan sonra ellerinizi limonlu su içerisinde bekletmelisiniz. Ardından saf suyla ellerinizi yıkayınız. Bu uygulamayı haftada 2 defa yapmanız yeterli olacaktır. Her uygulama sonrasında ellerinize nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin.

Badem Yağı

Çatlamış ve kuruyan ellerinize iyi gelen yağlar arasında badem yağı da vardır. Badem yağı, hem çatlaklarınıza hem de kuruluğa iyi gelir. Her gün düzenli olarak ellerinize sürdüğünüz zaman olumlu etkilerini görmeye başlarsınız. Badem yağını masaj şeklinde ellerinize sürmelisiniz.

Ellerin Kuruyup Çatlamaması İçin Yapılması Gerekenler

Ellerinizin kuruması ve çatlaması bakımsızlıktan ve dikkatsizlikten olur.

Ellerin kuruyup çatlamaması için yapılması gerekenler şunlardır:

Bu hususlara dikkat ettiğiniz sürece ellerinizde çatlakların oluşmasına engel olabilirsiniz. Kuruluğa engel olmak için de nemlendirici sürmeyi ihmal etmemelisiniz. Ellerinizin sağlığı, son derece önemlidir. Bu bakımdan onların bakımını da önemsemeniz gerekir. Ellerinizde meydana gelen çatlaklara erkenden müdahale etmezseniz, daha büyük sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle ellerinize önem verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir