Ayaklarımızı gün içerisinde oldukça fazla kullanırız. Özellikle de tüm vücudumuzun ağırlığını taşıyan en önemli uzuvlarımızdan biridir. Giydiğiniz ayakkabılar, olumsuz hava koşulları ve yorgunluk gibi durumlar sonucunda ayaklarınız yıpranabilir. Tıpkı cildiniz gibi ayaklarınıza da bakım yapmazsanız, olumsuz görüntülerle karşılaşabilirsiniz.

Ayağınıza yeterli bakımı göstermediğiniz sürece yürümenize bile engel olacak çatlaklar meydana gelebilir. Bu tür olumsuzluklarla karşılaşmamak için ayaklarınıza bakım yapmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Evde yapacağınız basit uygulamalar sayesinde ayaklarınızı pürüzsüz bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Peki, ayak bakımı nasıl yapılmalıdır? Ayakları pürüzsüz bir hale getirmek için neler yapılabilir?

Karbonat İle Ayak Bakımı

Ayak bakımında deneyebileceğiniz yöntemlerden biri karbonat ile bakımdır. Karbonat, ayaklarınız için son derece faydalı bir üründür. Karbonatın köpüklü bir yapı kazanması ayaklarınıza daha iyi bir şekilde temas etmesini sağlar. Bunun sonucunda ayaklarınız daha yumuşak bir hale gelir.

Ayrıca karbonat ayaklarınızın rengini de düzene sokar. Ayak kokusu gibi bir problem yaşıyorsanız, karbonat bu sorununuza en etkili çözüm sağlar. 2 yemek kaşığı kadar karbonat ayak bakımı için yeterli olacaktır. Bir leğenin içerisini ılık su ile doldurun. Bu leğen ayaklarınızın girebileceği büyüklükte olmalıdır. Ardından suyun içerisine 2 kaşık karbonatı dökün. Ayaklarınızı karbonatlı suyun içerisine sokunuz. Yaklaşık 20 dakika kadar su içerisinde ayaklarınızı ovunuz. Ardından ayaklarınızı yıkayıp kurutunuz.

Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?
Ayak Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Sirkeyle Ayak Bakımı

Ayak bakımında kullanabileceğiniz bir diğer ürün sirkedir. Sirkenin içerisinde bulunan asitler, ayağınızda bulunan bakterileri yok edecektir. Aynı zamanda ayak kokusu yaşıyorsanız da sirke en ideal çözümlerden biridir. Bir leğenin içerisini ılık su ile doldurun. Ardından 2 su bardağı kadar sirkeyi leğendeki suyun içerisine dökün.

Ayaklarınızı sirkeli suyun içerisine sokarak bir süre dinlenin. 10 dakika kadar suyun içerisinde bekleyen ayaklarınızı ovun ve sudan çıkarın. Ovma işlemi bittikten sonra ayaklarınızı saf su ile yıkayın. Sirkeli suyla düzenli bakım yaptığınızda ayaklarınız her zaman temiz ve sağlıklı kalacaktır.

Tuzlu Suyla Ayak Bakımı

İster sıcak su isterseniz de soğuk suyu bir leğene doldurun. Su içerisine bir miktar iyotlu tuzu dökün. Daha sonra ayaklarınızı tuzlu suyun içerisine koyun. 30 dakika kadar tuzlu su içerisinde ayaklarınızı bekletiniz. Bu sırada ayaklarınıza masaj yapmanız daha etkili sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Tuzlu suyla bakım yaptığınızda ayağınızda meydana gelen kokudan kurtulabilirsiniz. Ayrıca ayağınızdaki mikropları da bu sayede öldürebilirsiniz. Hem temiz hem de bakımlı ayaklarınız olur.

Ayak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ayaklarınız günlük yaşamanızın sekteye uğramaması açısından en önemli uzuvlarınız arasındadır. Ayak bakımınızı sürekli olarak yapmanız, ayaklarınızın uzun yıllar pürüzsüz bir şekilde kalmasını sağlar.

Ayak bakımında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

Bu noktalara dikkat ederek ayaklarınızın sağlığını koruyabilirsiniz. Ayaklarınıza doğru zamanda doğru bakımı uygulamanız gerekir. Aksi halde bakım yaparken bazı olumsuzluklara da davetiye çıkarabilirsiniz.

Ayaklarınıza Nemlendirici Sürün

Nemlendirici, ayak bakımında olmazsa olmaz unsurlar arasında yer alır. Özellikle de banyo yaptıktan sonra ayaklarınıza nemlendirici sürmeyi ihmal etmemeniz gerekir. Nemlendiriciyi özellikle de ayakaltınıza sürmelisiniz. Parmak aralarınıza nemlendirici sürerken dikkatli olmanız gerekir. Çünkü parmak aralarının nemli kalması, mantar oluşumuna sebebiyet verebilir. Bu konuda dikkatli olmanızda fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir